Näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu"

Lisatud 21 Mai 2018

2015. aasta oktoobris kuulutas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum välja Eesti levimuusika kogumiskampaania ning andis teada soovist teha Eesti Vabariigi 100. juubeliks kingitus - Eesti levimuusika ajaloo näitus. Üle kahe aasta kestnud töö tulemusena on näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu" Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe tallihoones avatud. 

Eesti Muusika Kuulsuste Koja nime all korraldasime kohtumisõhtuid legendaarsete muusikutega, kogusime kultuuripärandit ning andsime 19. jaanuaril 2018 koos Eesti parimate muusikutega Nordea kontserdimajas tulukontserdi "Üks laul". Kõige selle tulemuseks on näitus, mis võtab esmakordselt Eesti ajaloos kokku meie levimuusika kirju loo. Juhuse tahtel on näituse ajaskaala samuti 100 aastat - alates esimesest eestikeelsest heliplaadist, mis anti välja 1901. aastal, kuni Eesti Eurovisiooni võiduni 2001. aastal. Selle 100 aasta sisse mahuvad glamuur, eluaegsed esinemiskeelud, „jazz luude peal“, isetehtud kitarrid, katkised telefoniaparaadid, Horoskoobi saade, retrotehnika, reisirongi kupee ning 7 vaprat 21-l ekraanil. Tegemist on kahtlemata kõige staariderohkema näitusega Eesti riigi ajaloos. Näitusel on võimalik vaadata Raimond Valgre ja Uno Naissoo akordione, Emil Laansoo, Uno Loobi ning Heini Vaikmaa kitarre, Eesti esimest süntesaatorit, Marju Läniku kuulsat nahktagi, Eurovisiooni võidutrofeed ning kümneid teisi eksponaate. 

Näitus jääb avatuks kuni 2020. aasta lõpuni. 

 

Näituse juurde kuuluvad muuseumitunnid erinevatele vanuseastmetele. 1.-3. klasside muuseumitunnis „Rütm ja muusika“ tutvutakse läbi muusikaliste näidete erinevate rütmidega ning mängitakse virtuaalseid trumme. Programm hõlmab endas muusika kuulamist, käelisi tegevusi ja tantsu. 

4.-6. klasside programm „Mis värvi on muusika?“ keskendub muusika kuulamise oskusele, mis aitab muusikast leida värvid ja emotsioonid. Programmi lõpetab võistluslik „värvimuusika“ kuulamismäng – erinevate muusikapalade värvide pakkumine.

6.-9. klasside haridusprogrammis „Aasta siis oli 65“ saab näha, kuidas ise kitarri teha, salvestada lint- ja kassettmakiga ning tutvuda biitmuusikaga. Samuti uuritakse uue muusika vastasseise ja laulvat revolutsiooni.

 

 Näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu". Foto: Mart Laul

 

 Näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu". Foto: Mart Laul

 

Näitus "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu". Foto: Mart Laul

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist